MİLLİ MÜCADELE’DE AMASYA - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

4 Ekim 2023 - 00:10

MİLLİ MÜCADELE’DE AMASYA

MİLLİ MÜCADELE’DE AMASYA
Son Güncelleme :

13 Haziran 2019 - 16:57

442 views

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı Prof. Dr. İlber Ortaylı “Milli Mücadele’de AMASYA” isimli söyleşi programına katıldı.
12-22 Haziran Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri çerçevesinde Prof. Dr. İlber Ortaylı “Milli Mücadele’de AMASYA” isimli söyleşi ile Milli Mücadelenin ve Amasya Tamiminin önemine değindi
Konuşmasında, Amasya Genelgesi’nin Türk tarihi açısından önemli bir kavram olduğunu vurgulayan Ortaylı, şöyle devam etti: “Milli Mücadele’nin başlangıç tarihi 19 Mayıs 1919’dur, bu böyledir. Fakat tarihçi olarak ‘Şartların değerlendirilmesi ve olayın bantlanması açısından nedir?’ diye sorarsanız, bu Amasya Genelgesi’dir. Amasya Tamimi bütün cihanda işgalci devletler arasında, komünist ihtilali kavgasını veren Rusya’da, Uzak Asya’da, Hindistan altı kıtasında, bir kavganın ve yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Onun için bu tarih üzerinde ısrarla durmamız gerekir. Büyük mareşalimiz, kendisi bir şöhret sahibiydi, bunun da üzerinde ısrarla durmamız gerekiyor.”
Bazı insanların, devlet fikrine, devlet ananesine ve Türklere saldırmayı marifet haline getirdiğini belirten Ortaylı, şunları kaydetti:
“Her milletin bazı mukaddesatı var. Bizim mukaddesatımızın başında devlet, ulu’l emre itaat ve askerlik gelir. Bu vasıfları kaldırdığınız takdirde Türkler hiçbir işe benzemez bir toplum haline gelir. İtalyanların operasız, resimsiz, heykelsiz bir toplum olabileceğini düşünüyoruz, olmaz. Fransızların felsefesiz, şiirsiz, edebiyatsız bir toplum olabileceğini düşünebiliyoruz, olamaz. Ama Ruslar ve Türkler, devletsiz ve ordusuz pek bir şey olmaz.” diye konuştu.
Programa Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyeleri ve 500’e yakın vatandaş katıldı. Program sonrasında protokol üyeleri ve Prof. Dr. İlber Ortaylı bir restoranda bir araya gelerek sohbet ettiler.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.