MAYIS AYI AÇLIK VE YOKSULLUK RAKAMLARI AÇIKLANDI - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

18 Temmuz 2024 - 08:07

MAYIS AYI AÇLIK VE YOKSULLUK RAKAMLARI AÇIKLANDI

MAYIS AYI AÇLIK VE YOKSULLUK RAKAMLARI AÇIKLANDI
Son Güncelleme :

12 Nisan 2019 - 14:05

442 views

Memur Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı; Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 387 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 423 TL olarak belirlendi.
Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Mart ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.356,19 TL, yoksulluk sınırı ise 6.363,75 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre Mart ayında Şubat ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,31’lik bir artış yaşandı. Mart ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 43,81 artışla çarliston biber, yüzde 26,13 artışla mandalina, yüzde 23,97 artışla taze fasulye, yüzde 19,94 artışla patlıcan; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 18,47 azalışla ıspanak, yüzde 18,30 azalışla maydanoz, yüzde 16,15 azalışla yeşil soğan, yüzde 14,08 azalışla nane madde fiyatlarında yaşandı.
Aydınlanma madde fiyatında ise Mart ayında Şubat ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi. Mart ayında Şubat ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,82’lik bir artış gözlenirken; Mart ayında Şubat ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 0,59’luk bir artış oldu.
Giyim ve Haberleşme Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı
Mart ayında Şubat ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 1,09’luk bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Şubat ayına göre en göze çarpan değişim yüzde 9,44 artışla elbise, yüzde 6,56 artışla kadın gömleği madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Şubat ayına göre yüzde 6,92 azalışla erkek botu, yüzde 5,61 azalışla erkek kazağı, yüzde 4,59 azalışla kadın kabanı madde fiyatında düşüş gözlemlendi.
Mart ayında Şubat ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,03’lük bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Şubat ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 7,14 artışla PTT koli gönderme ücreti, yüzde 3,02 azalışla telefon yedek parçaları ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi.
Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,20’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Şubat ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 5,34 artışla traş malzemeleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Şubat ayına göre yüzde 2,26 azalışla cilt ve vücut ürünleri madde fiyatında düşüş gözlemlendi.
Sağlık ve Ulaşım Fiyatlarında Artış Yaşandı
Mart ayında Şubat ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,82’lik bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 14,12 artışla ilaçlar madde fiyatlarında olduğu gözlendi.
Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,72’lik bir artış olduğu belirlendi. Şubat ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 6,22 artışla benzin, yüzde 4,86 artışla LPG dolum ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Şubat ayına göre yüzde 1,46 azalışla şehirlerarası otobüs ücreti fiyatında düşüş gözlemlendi.
Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,69’luk bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Şubat ayına göre değişimin yüzde 7,48 artışla yurt dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 4,14 artışla yurtiçi bir hafta ve süreli turlar madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 4,94 azalışla çocuk kitapları, yüzde 3,48 azalışla bilgisayar fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.
Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,07’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Şubat ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 0,57 artışla badana ve boya malzemeleri; yüzde 0,62 azalışla yer ve duvar döşemesi(fayans) madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN