VALİ:İLİMİZ STANDIN FUARINDA RÖPORTYAJ VERDİAmasya Gazetesi

17 Nisan 2024 - 12:16

VALİ:İLİMİZ STANDIN FUARINDA RÖPORTYAJ VERDİ

VALİ:İLİMİZ STANDIN FUARINDA RÖPORTYAJ VERDİ
Son Güncelleme :

07 Aralık 2019 - 9:40

134 views

Valimiz Dr. Osman Varol, Travel Turkey İzmir Fuarında ilimiz standını ziyaret eden ulusal basın temsilcilerine röportaj verdi.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) ve İZFAŞ ortaklığında düzenlenen ve dünyanın çeşitli destinasyonlarından çok sayıda katılımcı firmayı ve turizm profesyonelini buluşturan Travel Turkey İzmir Fuarı’nda Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan Yalıboyu evi ve saat kulesi konseptiyle oluşturulan ilimiz standını büyük ilgi görüyor.
Vali Varol, standımızı ziyaret eden ulusal basın temsilcilerine verdiği röportajda ilimizin tarihi, doğal ve kültürel güzellikleriyle turizm potansiyeli hakkında bilgiler paylaştı.
Anadolu’nun Bağdat’ı, Âlimler Merkezi, Şehzadeler Şehri olarak bilinen, 8500 yıllık tarihinde ev sahipliği yaptığı uygarlıkların önemli bilim, sanat ve kültür merkezi, geçmişi geleceğe taşıyan sayısız kültür değerinin saklandığı nadide bir şehir olan Amasya’nın Cumhuriyetimizin doğum belgesi olarak kabul edilen Amasya Tamimi’nin tüm dünyaya duyurulduğu kent olarak tarihimizin altın sayfalarında yerini aldığını belirten Vali Varol, ev sahipliği yaptığı uygarlıklardan günümüze taşıdığı çok önemli kültür zenginliklerinin bulunduğu şehrimizin dört bir yanına dağılmış bu eşsiz zenginliklerle, ülkemizin ve dünyanın sayılı müze-kentlerinden birisi olma özelliğini de taşıdığını belirtti.
Binlerce yıllık tarihiyle ve kültürel birikimiyle, ev sahipliği yaptığı birçok medeniyetle, eşsiz coğrafyası ve doğal güzellikleriyle Amasya’yı gezip görmek, tanımak ve yaşamak için sayısız neden bulunmakta olduğuna değinen Vali Varol, çok sayıda ürünün yetiştirildiği ilimizin bereketli topraklarında coğrafi işaret tescilli ürünlerimiz Misket elması ile Çiçek Bamyası’nın da üretildiğini ifade etti.
Bu yıl 20 bin metrekarenin üzerinde gerçekleşen ve 43 ülke ile 36 ilden gelen 1300’e yakın katılımcıyla gerçekleşen fuarda ilimiz turizmcileri de turizm ve seyahat acentelerinin yetkilileriyle de görüşmelerde bulunuyor.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.