ULUSLAR ARASI ARICILIK BAL YARIŞMASINI BİRİNCİLİKLE BİTİRDİAmasya Gazetesi

5 Ekim 2023 - 04:29

ULUSLAR ARASI ARICILIK BAL YARIŞMASINI BİRİNCİLİKLE BİTİRDİ

ULUSLAR ARASI  ARICILIK BAL YARIŞMASINI BİRİNCİLİKLE BİTİRDİ
Son Güncelleme :

14 Ekim 2019 - 10:15

277 views

İlimizde yaşayan Halit Çelebi, Kanada’da gerçekleştirilen Uluslararası Arıcılık Kongresinde yapılan bal yarışmasında Karakovan kategorisinde altın, Kristalize bal kategorisinde de bronz madalya elde etti. Vali Dr. Osman Varol, Çelebi’yi başarısı dolayısıyla tebrik etti.
7 yıl önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) yatırım bedeli 80 bin lira olan projesine 40 bin lira hibe alarak il merkezine bağlı Ortaköy’de arıcılığa başlayan Çelebi, bugün 250 kovanda yıla ortalama 2,5 ton bal üretir hale geldi.
İki yıl önce Dünya Arıcılar Birliği Federasyonu tarafından ülkemizin ev sahipliğinde yapılan 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’nde ‘polifloralı (birden fazla bitkili) çiçek balı’ kategorisinde dünya üçüncülüğü kazanan Çelebi, hedefini artırarak 8-12 Eylül 2019 tarihleri arasında Kanada’nın Montereal kentinde düzenlenen 46. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’ndeki bal yarışmasında ise ‘Karakovan bal’ kategorisinde altın madalya, ‘kristalize bal’ kategorisinde de bronz madalya elde etti.
Amasya’nın doğasının arıcılık açısından uygun olduğunu düşündüğü için arı ürünleri sektörüne girdiğini ve kongrede de Harşena Apiterapi Ürünleri olarak stant açarak ilimizde yetiştirilen özel arıcılık ürünlerini dünyaya tanıtmaya çalıştığını anlatan 48 yaşındaki Çelebi’yi tebrik eden Vali Varol, başarılarının devamını diledi. Ziyarette, Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Şeker’de yer aldı.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.