KAPALI SULAMA SİSTEMİ PROJESİ SÜRÜYOR - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

19 Nisan 2024 - 20:52

KAPALI SULAMA SİSTEMİ PROJESİ SÜRÜYOR

KAPALI SULAMA SİSTEMİ PROJESİ SÜRÜYOR
Son Güncelleme :

05 Kasım 2019 - 10:17

350 views

Amasya Valiliği İl Özel İdaresi tarım ve modern sulama sistemlerinde ilimizi daha ilerilere taşımak için bütün hızıyla çalışmaya devam ediyor. Bu kapsamda Taşova ilçemize bağlı Mercimek köyünde kapalı sulama sistemi projesinin inşası sürüyor.

İl Özel İdaremize bağlı Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğünce 2019 yılı yatırım tarımsal sulama programı çerçevesinde Taşova ilçemize bağlı Mercimek köyünde cazibeli sulama sistemi yenileniyor.

Çalışmalar kapsamında Mercimek köyünde 3,5 km’lik sulama hattının bir kısmı beton kanallar vasıtasıyla bir kısmı ise kapalı sistemden oluşuyor. Böylelikle sulu tarım yapılan bölgede minimum su kaybı ile daha hızlı bir şekilde suyun sulama sahasına ulaşması sağlanacak. Yapılan 400 dekarlık alanı sulayacak ilave hat ile birlikte toplam bölgede 2000 dekar toprağın sulanması planlanıyor.

Cazibeli sulama sistemleri arazide meyilin az olduğu ve işletme giderlerinin düşük tutulması için pompaj sisteminin düşünülmediği yerlerde tercih ediliyor. Ayrıca dere yataklarından direkt alınan sulardaki sedimentin sisteme zarar vermesi engellenmiş olup temizliği de daha kolay yapıldığı sistemler olduğu için tercih ediliyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar, “Suyun öneminin her geçen gün arttığı dünyamızda bizde İl Özel İdaresi olarak yaptığımız tarımsal sulama projeleri ile suyun en kısa sürede ve kayıpsız bir şekilde toprağa kavuşmasını sağlamaktayız” dedi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.