BU GURUR HEPİMİZİN - Amasya Gazetesi BU GURUR HEPİMİZİNAmasya Gazetesi

17 Nisan 2024 - 03:07

BU GURUR HEPİMİZİN

BU GURUR HEPİMİZİN
Son Güncelleme :

17 Ocak 2020 - 9:34

278 views

Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Amasya Belediyesi olarak burada ödül almaya hak kazanmış olduğumuz çalışma ile çevre dostu, kadın, yaşlı ve engellilerin konforunu içeren bir proje planladık” dedi.
Fransa’nın başkenti Paris’te UNESCO merkezinde gerçekleştirilen törene katılan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Yeşilkent Amasya” projesine layık görülen ödülü aldı.
BAŞKAN SARI: “ÇEVRE DOSTU PROJEMİZ İLE AMASYA’MIZI DÜNYA TANIDI”
Uluslararası İdeal Kent Yarışmasında, “Yeşilkent Amasya” projesine layık görülen ödül ile Amasya’yı Dünya’ya tanıttıklarını belirten Başkan Sarı, “Amasya, Türkiye’de Antik İpekyolu üzerinde, Yeşilırmak Vadisinde kurulmuş, birçok farklı medeniyeti barındıran nadide bir şehirdir. 8500 yıllık bir kültür birikimine ev sahipliği yapan Amasya, açık hava müzesi görünümündedir. Sahip olduğu tarihi, kültürel yapısı ve doğal güzellikleri ile turizm sektörünün Türkiye’deki önemli uğrak noktalarından biridir. Amasya, aralarında Hititler, Frigler, Kimmerler, Pers ve Pontus gibi krallıkların bulunduğu yaklaşık 14 medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı imparatorluğu döneminde, şehzadelerin eğitim merkezi olmuş ve Cumhuriyete giden zaferlerin başlangıç ateşinin yakıldığı yer olarak tarihte önemli rol üstlenmiştir” dedi.
“ÇEVRE DOSTU, KADIN, YAŞLI VE ENGELLİLERİN KONFORUNU İÇEREN BİR PROJE”
Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasının devamında; “Ferhat ile Şirin efsanesinin yaşandığı, Lokman Hekim, Mihri Hatun, Strabon gibi sayısız ünlülerin yetiştiği Amasya; tarihin, bilimin, musikinin, tüm kültür ve sanat değerlerinin beşiği olmuştur. Fransız Seyyah Georges Perrot 1861 yılında şehrimiz için “Amasya Anadolu’nun Oxford’u”dur ifadesini kullanmıştır. Amasya’nın en önemli özelliklerinden biri ise tüm bu medeniyetlerden şehrin her yerinde bir iz bulunmasıdır. UNESCO dünya mirası geçici listesine giren Pontus Kral kaya mezarları ve Harşena Dağı’nın yanı sıra; şehrimizde hamamlar, camiler, medreseler, geleneksel mimariyi yansıtan yalıboyu evlerinin hepsi ard arda sıralanmıştır.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.