AMASYA’DA YAPILAN SULU TARIM EKONOMİYE 693 MİLYON TL KATKI SAĞLADIAmasya Gazetesi

15 Haziran 2024 - 14:52

AMASYA’DA YAPILAN SULU TARIM EKONOMİYE 693 MİLYON TL KATKI SAĞLADI

AMASYA’DA YAPILAN SULU TARIM EKONOMİYE 693 MİLYON TL KATKI SAĞLADI
Son Güncelleme :

23 Ekim 2019 - 12:57

399 views

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Amasya ve ilçelerinde 234 bin 330 dekar tarım arazisinin sulandığını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda yüzde 35 damla sulamalarda ise yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır” dedi.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden Aydın, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınma hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” diye konuştu.

Bu kapsamda Amasya’da 15 Nisan’da başlayan sulama sezonunun 01 Ekim’de tamamlandığını belirten Genel Müdür Aydın, “2019 yılı sulama sezonunda Amasya ve ilçelerimizde 234 bin 330 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Amasya il ve ilçelerinde 2019 yılında toplam 234 bin 330 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 693 milyon TL katkı sağlanmıştır” bilgilerini verdi.

Aydın açıklamasını şöyle tamamladı:

“DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.