AMASYA’DA 156 YILLIK GELENEK MAHALLE ARALARINA TAŞINDIAmasya Gazetesi

22 Şubat 2024 - 03:19

AMASYA’DA 156 YILLIK GELENEK MAHALLE ARALARINA TAŞINDI

AMASYA’DA 156 YILLIK GELENEK MAHALLE ARALARINA TAŞINDI
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2020 - 12:06

266 views

Amasya’da 156 yıldır ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatlerinde tarihi Harşena Kalesi’ne çıkarak konser veren belediye bandosu, bu yıl koronavirüs önlemleri kapsamında evlerinde kalan vatandaşlara maniler eşliğinde çeşitli marşlar ve türküler seslendiriyor.

Üstü açık otobüsle ve yaya olarak sokak sokak mahalle mahalle gezen belediye bando ekibi vatandaşları maniler, marşlar ve seslendirdikleri birbirinden güzel eserler ile sahura kaldırıyor. Evlerinden dışarı çıkmayan Amasyalılar ise bandonun konserlerine balkonlarından alkış tutarak eşlik ediyor.

Bando Şefi Hakan Dinçer (38), “Bu geleneğimiz 156 yıldır devam ediyor. Koronavirüs salgınından dolayı uzun zamandır evlerinde kalan halkımıza mahalle aralarında mini konserler veriyoruz. Ayrıca davulcu arkadaşımız salgını ve Amasya’yı anlatan maniler seslendiriyor. Halkımızın isteklerine de cevap vererek, onların evde sıkılmamalarının önüne geçmeye çalışıyoruz. Bizler de bu süreçte evde kal Amasya, evde kal Türkiye mesajını bir kez daha hatırlatmak istiyorum” dedi.

‘MAHALLE ARALARINDA DA KONSER VERİYORLAR’
156 yıllık Ramazan geleneğinin Belediye bando takımı tarafından iftarda olduğu gibi sahurda da devam ettiğini söyleyen Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, açıklamasında şunları kaydetti;

“Bandomuzun mahalle aralarına girmesindeki asıl sebep, Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarımızın evlerinde olmalarıdır. Bir şekilde hem halkımızın evlerinde sıkılmamalarını sağlamak, hem de 156 yıldır devam eden geleneğimizin devam etmesini sağlamaktır. Bu şekilde de uzun zamandır evlerinde olan vatandaşlarımıza biz sizinle beraberiz mesajını vermek amacıyla bandomuzu mahalle aralarında dolaştırıyoruz” dedi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.