AMASYA ÜNİVERSİTESİ SSAM’DA HOCALI KATLİAMI ANILDIAmasya Gazetesi

30 Mart 2023 - 18:02

AMASYA ÜNİVERSİTESİ SSAM’DA HOCALI KATLİAMI ANILDI

AMASYA ÜNİVERSİTESİ SSAM’DA HOCALI KATLİAMI ANILDI
Son Güncelleme :

02 Mart 2020 - 9:31

106 views

Amasya Üniversitesi Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü ve AZERDER Amasya Azerbaycan Türkleri Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneğinin ortaklaşa düzenlediği “Hocalı Katliamı Niçin Yaşandı” konulu konferans gerçekleştirildi.
Konferans öncesi Amasya Belediyesi ve AZERDER tarafından yaptırılan Hocalı Şehitleri Parkındaki Hocalı Şehitleri Anıtına çelenk konuldu.
Konferansa Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Önder Duman, Prof. Dr. Halil Apaydın, Recep Kürkçü, AZERDER Başkanı Atilla Yaprak, ilgi duyan vatandaşlarımız ve yoğun bir öğrenci kitlesi katıldı.
AÜSSAM Merkezinde başlayan konferansta Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu katliamı şöyle anlattı:
“Bundan tam 28 yıl önce 26 Şubat’ı 27 Şubat’a bağlayan gece 618 sivil Azerbaycan Türk’ü soykırıma uğradı. Bu soykırım tarihteki pek çok mezalimden çok daha vahşice ve acımasızca gerçekleşti. Hocalı’dan çıkışına izin verilen yüzlerce insan dağlarda ceylanlar gibi avlanmış ve bu soykırım hadisesi cezasız kalmıştır. O gün soykırım yaparak bir gecede 618 Müslüman Türk’ü katleden caniler daha hala adaletin karşısına çıkmamış; hatta bunu gerçekleştirenler Ermeni devletinin başına yönetici yapılmıştır. Yüzlerce masum insanın kanı bulaşmış bu pis eller daha hala Azerbaycan Türk’ü aleyhine yazıp çizmekte, kararlar imzalamaktadır.
İşte bu iki yüzlü dünyanın gerçek yüzünü göstermek için yapılan Hocalı Soykırımını Anma toplantıları yapıyoruz. Bu toplantılar Hocalıyı Unutmadık, Unutturmayacağız! dediğimizin bir kanıtıdır.”
Hakverdioğlu, İki Devlet Bir Millet şuuru ile gerçekleşen programın “Acınız Acımızdır” demenin en kesin kanıtı olduğunu düşünüyor, tüm halkımızı faaliyetimize davet ediyoruz dedi.
Program sonunda Rektör Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Doç. Dr. Metin Hakverdioğlu’na adına düzenlenen fidan sertifikası takdim etti.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.