3. SOKAK LEZZETLERİYLE ŞÖLENİ - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

15 Nisan 2024 - 06:09

3. SOKAK LEZZETLERİYLE ŞÖLENİ

3. SOKAK LEZZETLERİYLE ŞÖLENİ
Son Güncelleme :

14 Ekim 2019 - 9:27

819 views

Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu (MYO) ve Belediye iş birliği ile bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Sokak Lezzetleri Şöleni’ni Şehzadeler gezi yolunda gerçekleştirildi.
Şölen, Amasya Belediye Bandosu ve öğrencilerin kortej geçişi ile başladı. Programda ilk olarak Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, bir konuşma yaparak şunları söyledi; “Üniversiteler bilimin üretildiği, aynı zamanda da uygulamaya yardımcı olacak işlemlerin yapıldığı yerlerdir. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuzun Aşçılık Programının kuramsal bilgisinin bir anlamda uygulamaya dönüştürüldüğü bir festivali gerçekleştiriyoruz. Bilimin üretildiği uygulamaya konulduğu etkinlikler her zaman takdir edilecek etkinliklerdir. Çünkü uygulamada yeri olmayan, uygulamada kendisini gösteremeyen üretilmiş bir bilginin benimsenmesi ve kendisinden faydalanılması noktasında eksiklikler vardır. Bu nedenle bu festivalin bu kuramsal noktadan daha farklı olarak uygulama alanında da kendisini göstermesi nedeniyle iyi bir etkinlik olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonra da bunun daha etkili derecede yapılması konusunda gayretlerimizi sürdüreceğimizi burada belirtmek istiyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ise, “Biz Belediye olarak Üniversitemizin yapmış olduğu bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen geleneksel “Sokak Lezzetleri Şöleni’ni destekliyoruz. Bizim dönemimizde de imkânlarımız ölçüsünde her türlü desteği verecek ve özgün yemeklerimize, geleneksel yemeklerimize sahip çıkmamız için ne tür destek gerekiyorsa, o destek tarafımızdan sağlanacaktır. Bu vesile ile Cenab-ı hak birliğimizi dirliğimizi daim eylesin diyorum” diye konuştu.
Son olarak söz alan Amasya Valisi Dr. Osman Varol, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Anlamlı bir etkinlikte bir araya geliyoruz. Sokak Lezzetleri Şöleni, çok zengin bir mutfak kültürümüz var. Zengin bir mutfak kültürüne sahip bir toplumuz. Bunda yaşadığımız çok geniş bir coğrafyanın büyük bir önemi var. Mutfak dediğiniz şey insanoğlunun yaşadığı yörede sahip olduğu yetiştirdiği ürünün işlemesiyle, onları bir şekilde gıdaya dönüştürmesiyle ilgili bir konu. Yetiştirdiğiniz ürün yaşadığınız coğrafyada, topraklarda ki bizim yaşadığımız coğrafya sadece bugün burada yaşadığımız Anadolu’dan ibaret değil, bugüne kadar en başta başladığımız yerden geçerek buralara kadar geldiğimiz yerlerin hepsinden bir takım eserler alarak, bir takım izler alarak buralara geldik. Bizim mutfağımızın zenginliği bu geniş coğrafyanın ürün gamından geliyor”.

Programa Başkan Sarı’nın yanı sıra Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Tugay Komutanı Piyade Kıdemli Albay Mehmet Atlı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Kurum Müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Şölende Gezi Yolu boyunca yer alan köfte, ciğer, tantuni, pamuk helva, lokma, midye dolma, gibi sokak lezzetlerinin yer aldığı stantlara vatandaşlar ve protokol üyeleri tek tek uğrayarak bütün sokak lezzetlerin tadına baktı.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.