- Amasya Gazetesi % Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

15 Haziran 2024 - 00:37

10 STK’DAN “BARIŞ PINARI HAREKATINA” ORTAK DESTEK AÇIKLAMASI

10 STK’DAN “BARIŞ PINARI HAREKATINA” ORTAK DESTEK AÇIKLAMASI
Son Güncelleme :

17 Ekim 2019 - 15:25

178 views

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası, Hak-İş, Memur-Sen, Türkiye Emekliler Derneği, Tesk, Türk- İş, Tisk, Kamu-Sen, Ziraat Odası, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası “Barış Pınarı Harekatına” destek olmak için ortak bir açıklama yaptı.
Amasya Belediyesi Kültür Merkezindeki ortak açıklamayı Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç yaparak, “Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır.
Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır.
Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir.
Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz. Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz. Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir. Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir dedi.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.