Türk Sağlık Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, Kadınlarımıza yönelik şiddete dur demek zorundayız dedi. - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

21 Şubat 2024 - 11:41

Türk Sağlık Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, Kadınlarımıza yönelik şiddete dur demek zorundayız dedi.

Türk Sağlık Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, Kadınlarımıza yönelik şiddete dur demek zorundayız dedi.
Son Güncelleme :

14 Aralık 2022 - 13:23

317 views
Maalesef her gün başka bir kadın öldürülüyor, şiddete uğruyor kadın cinayeti haberleri manşetten inmiyor diyen Başkan Dümen, “Ne yazık ki Isparta EKHTR hastanesinde görevli Server Bulut kardeşimiz cani bir şekilde katledildi. Server Bulut kardeşimize Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dilerim.
Yapılan araştırmalara göre Ülkemizde her 3 kadından biri fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddete maruz kalıyor.
Kadına yönelik şiddeti önleyici yasalar maalesef yetersiz kalmaktadır. Çünkü yasal düzenlemelerin toplumsal hayata geçirilmesi zaman almaktadır. Bunun içinde kadın cinayetlerine karşı duyarlı toplumsal bilinç geliştirilmelidir.
Atasözlerimizde de” kızını dövmeyen dizini döver, kocası değil mi hem döver hem sever” anlayışı gibi geleneksel bakış açısı kadına şiddeti toplumda meşrulaştırmakta ve genellikle şiddet uygulayan ve cinayet işleyen kişiler namusunu temizleme, kadının ayrılık talebi, aldatıldığı gibi gerekçeler öne sürmektedir.
Bu nedenle kadına şiddeti ve cinayetleri durdurmak için uygulanan hukuksal düzenlemelere ek olarak, kadınlarımıza gerekli destek ve eğitimler verilmeli, kadınların toplumsal hayatta sosyal ve ekonomik bağımsızlıklarını güçlendirecek düzenlemeler yapılmalı, çalışma hayatında kadın istihdamına daha çok yer verilmelidir.
Türk Sağlık Sen olarak, temennimiz bu tür olayların bir daha meydana gelmemesi başka Server Bulut’ların canice katledilmemesidir.” Diye konuştu.

YORUM YAP

Cevabı iptal etmek için tıklayın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Exit mobile version