TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME PROJESİAmasya Gazetesi

21 Nisan 2024 - 10:15

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME PROJESİ

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME PROJESİ
Son Güncelleme :

15 Kasım 2019 - 17:11

129 views

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Amasya İl Koordinatörlüğü 2019 yılı itibariyle rekor bütçede yatırım projesi aldı. Kurumun 2019 yılında çıkmış olduğu 2 çağrıda toplam 83 proje alan Amasya İl Koordinatörlüğü 58 Milyon TL’lik yatırımın şehrimize kazandırılması için çalışmalarına devam ediyor.
2019 yılı içinde çıkılan 5. Çağrı ilanı kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri ile “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar “ tedbirlerinde Koordinatörlüğe sunulan 49.3 milyon liralık 17 projenin kontrol ve incelemeleri yapılmıştır. Bu projelerden toplam yatırım harcaması 21.2 milyon lira olan 9 proje ise alacakları 10.7 milyon lira hibe için Kurum ile sözleşme imzalamaya hak kazanmıştır. Yatırımların tamamının sözleşmelerini imzalamalarıyla, 2020 yılı içinde faaliyete geçmeleri planlanmakta ve böylece 250 kişiye istihdam sağlanması öngörülmektedir.6. çağrı kapsamında Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme tedbirinde Koordinatörlük tarafından 66 proje alınmıştır. Anılan projelerin kontrol ve denetim süreçleri devam etmekte olup, projelerin toplam yatırım tutarı 8.8 milyon TL.’dir.
Kurumun çıktığı 7. çağrı ilanının konusu ise Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması-LEADER yaklaşımıdır. Bu çağrı ile Gümüşhacıköy, Taşova ve Göynücek’te kurulmuş olan YEG Derneklerinin fiziki varlıklarının tedariki ve yerelde hazırlayacakları sosyal sorumluluk projeleri için destek sağlanması planlanmaktadır. Bu tedbirde Kamu katkısı %100 olarak gerçekleşecektir. 7. çağrı projeleri, ilgili yerel eylem gruplarınca 2019 Aralık ayı içerisinde kuruma teslim edilecektir.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.