Ses Amasya il Başkanı Satılmış Ayan Basın Açıklaması - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

24 Haziran 2024 - 22:46

Ses Amasya il Başkanı Satılmış Ayan Basın Açıklaması

Ses Amasya il Başkanı Satılmış Ayan Basın Açıklaması
Son Güncelleme :

17 Mayıs 2021 - 10:21

210 views

Ses Amasya il Başkanı Satılmış Ayan; “Covid-19 pandemisinin ülkemizde görülmesiyle birlikte yaptığı açıklamalarla ve açıklayamadıklarıyla gündem olan Sağlık Bakanı gazetecilerin “Açığa alınan hemşirelerin durumu ve Covid- 19’un meslek hastalığı sayılıp sayılmayacağı konularındaki soruları üzerine sorulanların yetkisi dışında olduğunu ifade etmiş ve cevap vermemiştir. Sağlık Bakanının verdiği bu cevap şaşkınlık vericidir” dedi.
SAĞLIKÇILARIN HAKLARINA SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUZ
Sağlık Bakanına eğer görevinin ne olduğunu bilmiyorsa Bakanlığının WEB sayfasında yazılı olan görev, yetki ve sorumluluklarına bakarak öğrenmesini hatırlatmak istiyoruz diyen Ayan; “Covid-19’u kontrol altına alan ülkelerin başarısı aşılama çalışmalarını yaygınlaştırmış olmaları, sağlık çalışanları başta olmak üzere diğer risk grubunda bulunanları ve vatandaşlarının büyük çoğunluğunu aşılamalarıdır. Bizde ise nüfusun ancak %16’nın aşılandığı söylenmektedir. Aşı durumu ile aşılama periyodu aralığının uzatılması, ülkede kaç doz aşının yapıldığının, ne kadar aşı ihtiyacı olduğunun, kaç doz aşının bulunduğunun, ne kadar doz aşı geleceğinin, bununla ilgili üretici ülkelerle yapılan anlaşmaların ne olduğunun bilinmemesi üzerine bir de Sağlık Bakanı tarafından değişik, çelişkili açıklamalar yapıldığı tüm toplum tarafından artık bilinmektedir.
Sağlık Bakanına eğer görevinin ne olduğunu bilmiyorsa Bakanlığının WEB sayfasında yazılı olan görev, yetki ve sorumluluklarına bakarak öğrenmesini hatırlatmak istiyoruz. En önemli görevinin de Bakan olduğu için tüm çalışanlarını, özellikle de Covid-19 pandemisinde omuzlarındaki ağır yük ve sorumlulukla, canları pahasına çalışan sağlık emekçilerinin haklarını geliştirmesinden vazgeçtik onları sadece korumasını, sahip çıkmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
COVİD-19 MESLEK HASTALIĞI VE İŞ KAZASI SAYILMALI
Yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini kaydeden Ayan; “Ayrıca Covid-19 nedeniyle alınmayan tedbirlerden kaynaklı yaşamını yitiren sağlık emekçilerini anmak için genel merkezimizin aldığı karar doğrultusunda yapılan anmayı tertip ettikleri ve katılım sağladıkları için haksız şekilde açığa alınan ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan iş yeri temsilcimiz ile üyemizi derhal görevine geri döndürsün. En önemlisi de Covid-19’un meslek hastalığı ve iş kazası sayılması için yasal düzenlemeleri bir an önce hayata geçirsin.
Eğer bunları yapamıyorsa koltuğun kendisine tapulu olmadığını hatırlatıyor ve gereğini yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.