SARI, ÇELENK SUNMA TÖRENİNE KATILDI - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

21 Nisan 2024 - 10:53

SARI, ÇELENK SUNMA TÖRENİNE KATILDI

SARI, ÇELENK SUNMA TÖRENİNE KATILDI
Son Güncelleme :

29 Ekim 2021 - 17:15

180 views

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Cumhuriyetin kuruluşunun 98.yılı nedeniyle düzenlenen çelenk sunma programına katıldı.

Belediye Başkanı Mehmet Sarı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Amasya Yavuz Selim Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma törenine katıldı. Törene, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Fatih Ören, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyelerinin yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Program, Vali Masatlı, Garnizon Komutanı Ören ve Başkan Sarı’nın Atatürk anıtına çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.

“CUMHURİYET’İN TAŞIDIĞI ANLAM VE BENİMSEDİĞİ İLKELER CUMHURUN DURUŞ VE RUHUNDA BÜTÜNÜYLE MÜNDEMİÇTİR”
Cumhuriyetin doğum belgesinin imzalandığı Amasya’da Cumhuriyetin kuruluşunun 98. yıl dönümünü gururla kutladıklarını belirten Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şunları kaydetti;
“Türkiye Cumhuriyeti muazzam bir feragat kültürünün, muhteşem bir mücadele kudretinin hem mahsulü hem de maddi ve manevi ihtişamıdır. Türk milleti istiklal ufkunu perdeleyen, hürriyet onurunu pençeleyen mütecaviz ve mütehakkim saldırılara kahramanca direnmiş, nihayetinde kurtuluş destanını şehit ve gazilerimizin fedakârlıklarıyla yazmış, gururla yaşamıştır. İşgal ve esarete boyun eğmeyen aziz milletimiz, Cumhuriyet’in fazilet ve fikriyatıyla geleceğin yol haritasını çizmiş, geçmişin ilham ve muzaffer ruhuyla mücadele azmini kamçılamıştır. Özellikle vurgulamak isterim ki Cumhuriyet’in ilanı büyük bir atılım, kutlu bir başlangıç, tarihi bir karar anıdır. 29 Ekim 1923 tarihi diriliş ve yükseliş eşiğidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En büyük eserim’ sözleriyle mana ve muhtevasını özetlediği Türkiye Cumhuriyeti zalime korku, mazluma güven vermiş, milli birlik ve beraberliğin güvencesi haline gelmiştir. Milli Mücadele’nin taçlanmış ve gönüllere taht kurmuş hali olan Cumhuriyet, Türk milletinin kendi kaderine bizzat yön ve istikamet vermesini sağlayarak egemenliğin sahibini tescillemiştir. Elbette Cumhuriyet’in taşıdığı anlam ve benimsediği ilkeler cumhurun duruş ve ruhunda bütünüyle mündemiçtir” dedi.
“ZALİMLER TÜRKİYE’NİN 98 YILLIK CUMHURİYET MÜKTESEBATINA ZARAR VEREMEYECEKLERDİR”
Türkiye Cumhuriyetinin her şeyden önce inancın, imanın ve yılmaz bir iradenin eseri olduğunu belirten Başkan Sarı mesajının devamında;
“Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki Türkiye Cumhuriyeti muhakkak payidar kalacaktır. Terör örgütleri arasında ayrım ve sınıflandırma yaparak önyargılı, hayatın, hukukun ve siyasi ahlakın gerçeklerinden tamamen kopan zalimler Türkiye’nin 98 yıllık Cumhuriyet müktesebatına zarar veremeyeceklerdir. Caniyi ‘mazlum’ gören, teröristi ‘general’ gösteren, terör örgütlerine ana gövde olup rezalet ve dalalete düşen sahte ve sanal müttefiklerin tuzakları ne kadar büyük olursa olsun Türkiye’ye sökmeyecektir. Cumhuriyet geçmişle geleceği birleştirip, milli birlik ve kardeşliği derinleştirip kökleştirecektir. Türkiye başta terör olmak üzere var olan tüm sorunlarının üstesinden gelecek güçte ve yeterliliktedir. Bu duygu ve düşüncelerle büyük Türk milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyor, en kalbi ve halisane sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Devletimizin kurucusu ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte kurucu kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi hürmet ve rahmetle anıyorum” diye konuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Exit mobile version