OSB’lerimizdeki Genişleme Çalışmalarının Tamamlanması Amasya Ekonomisi ve İstihdamına Katkılar Sağlayacaktır - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

12 Temmuz 2024 - 20:12

OSB’lerimizdeki Genişleme Çalışmalarının Tamamlanması Amasya Ekonomisi ve İstihdamına Katkılar Sağlayacaktır

OSB’lerimizdeki Genişleme Çalışmalarının Tamamlanması Amasya Ekonomisi ve İstihdamına Katkılar Sağlayacaktır
Son Güncelleme :

03 Eylül 2021 - 9:57

186 views

Vali Mustafa Masatlı Amasya Karma Organize Sanayi Bölgesi Genişleme Çalışmaları Yer Seçimi Komisyonu Toplantısına Başkanlık etti. Toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TCDD 4. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü, TEİAŞ 10. Bölge Müdürlüğü, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü, Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, TEDAŞ Samsun 21. Bölge Müdürlüğü, BOTAŞ Çarşamba Şube Müdürlüğü, Amasya Belediye Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, İl Sağlık Müdürlüğü, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü ve OKA’dan yetkililer yer aldı.

Toplantıda konuşan Vali Mustafa Masatlı şunları kaydetti: “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren sanayinin İlimiz ve Ülkemiz için taşıdığı stratejik öneme istinaden mevcut OSB’lerimizi genişletmek için çalışmalara başladık. Ayrıca Taşova ilçemize salgın sürecinin olumsuz etkilerine rağmen rekor sayılabilecek bir sürede yeni bir OSB kurduk.

Dün açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi 2021 yılı ikinci çeyreğinde %21.7 oranında büyümüştür. Bugün açıklanan verilerde ise ihracat rakamlarımız Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak yıllık bazda 207 milyar doları geçmiştir. Ülkemiz bu rakamlara ağırlıklı olarak sanayi sektörünün katkısı ve aksamayan üretimiyle gelmiştir. Bu durum OSB’lerin stratejik önemini göstermektedir.

Amasya’nın sanayi potansiyeli mevcut halinden daha fazladır. Bu potansiyeli de ancak OSB’lerimizi büyüterek kullanabiliriz. Amasya, OSB genişleme çalışmalarının sona ermesiyle mevcut 92 hektarlık alana 57 hektarlık bir alanı da eklemiş olacağız. Bunun sonucunda hem üretim ve ihracatımız, hem de istihdam sayılarımız artış gösterecektir. Tüm bu çalışmaları Sayın Cumhurbaşkanımızın Ülkemize çizdiği 2023 vizyonunda Amasya için öngörülen hedeflere ulaşabilmek ve İlimizi kalkındırmak için yapmaktayız.

Bu vesileyle genişleme çalışmalarımızda bizlere her konuda destek veren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve ilgili, kurumlarımıza teşekkür ediyorum.” Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından katılımcı kurum temsilcileri OSB’lerin genişleme sürecinde yapılması gereken çalışmalara ilişkin bilgiler aktardılar.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Exit mobile version