İl Müdürlüğümüz bünyesinde açılacak olan Aktif Yaşam Merkezi pandemi sonrası “Yaşlılara” hizmet vermeye başlayacak - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

30 Mayıs 2024 - 01:00

İl Müdürlüğümüz bünyesinde açılacak olan Aktif Yaşam Merkezi pandemi sonrası “Yaşlılara” hizmet vermeye başlayacak

İl Müdürlüğümüz bünyesinde açılacak olan Aktif Yaşam Merkezi pandemi sonrası “Yaşlılara” hizmet vermeye başlayacak
Son Güncelleme :

25 Ocak 2021 - 11:27

177 views

İl Müdürlüğümüz tarafından yaşlı bireylere yönelik kurulan aktif yaşam merkezi, yaşlılara günlük yaşam faaliyetlerinde yardımcı olmak, sosyal, fiziksel, psikolojik destek hizmeti sunmak için hayata geçiriliyor. Merkezlerde, teknoloji kullanımından spor, okuma gibi aktivitelere, yalnızlıkla baş etme yollarından, hastalıklardan korunma, beslenme ve ilaç kullanımına kadar çeşitli alanlarda hizmet verilecek.

İl Müdürlüğümüz tarafından hizmete açılacak aktif yaşam merkezlerinde yaşlı bireylere   psikolojik destek hizmetleri de sunulacak.

“Aktif yaşam merkezlerinde, tek başına veya komşu akraba gibi diğer destek unsurlarına rağmen evde yaşamını devam ettiremeyecek durumda olan yaşlılar ve aileleri için yaşam ortamları oluşturduk. Yaşlıların günlük yaşam faaliyetlerine yardımcı olunacak, sosyal, fiziksel, psikolojik destek hizmetleri sunulacak.

Yaşamını evde ailesi, akrabalarıyla veya yalnız sürdüren sağlıklı yaşlıların ise boş zamanlarını bu merkezlerde değerlendirmelerine imkan tanınacak. Yaşlı bireylerin sağlık ihtiyaçlarının da karşılanacağı bu merkezlerde, rehberlik ve mesleki danışmanlık hizmeti de verilecek.

Aktif yaşam merkezlerinde yaşlıların kendi imkanlarıyla karşılamakta güçlük çektikleri konulara ve günlük yaşam faaliyetlerine destek olunacak, sosyal ilişkileri zenginleştirmek ve yaşam kalitesinin artırılması için dayanışma hizmetleri sunulacak.

Sosyal destek hizmetleriyle yaşlılar, teknolojiyi kullanmayı öğrenecek, ilgi alanlarına yönelik üretim yapabilecek, spor, okuma, alışveriş gibi aktivitelerle sosyal hayata katılabilecek.

Merkezde verilecek psikolojik desteklerle yaşlıların yalnızlıkla baş etmesi, yeti yitimini ve yaşlılığını kabullenmesi, hayata bağlılığını artırması hedeflenecek.

Çevresi ve yakınları ile güven duygusu oluşturması, sağlığını koruması, uykusuzlukla baş etmesi için yaşlılara yönelik yönlendirme ve danışmanlık da yapılacak.

Aktif yaşam merkezinde yaşlılar, hastalıklardan korunma, beslenme ve ilaç kullanımı konusunda uzmanlarca bilgilendirilecek.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

BENZER HABERLER

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla başlatılan vekâletle kurban organizasyonuna, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da destek olan İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, kurban vekâletini Türkiye Diyanet Vakfı Amasya Şubesi’ne bağışladı. Kurban bağışında bulunan İl Müftüsü Durmuş Ayvaz Türkiye Diyanet Vakfı tarafından “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla sürdürülen vekâletle kurban organizasyonu hakkında bilgilendirmede bulundu. İl Müftüsü açıklamalarında şunları belirtti: “ Keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak, bu ibadetin dini hükümler doğrultusunda ve amacına uygun şekilde ifasını sağlamak için “Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde” vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonu düzenlenmektedir. İbadet şuuru ile büyükbaş ve küçükbaş olarak kestiğimiz kurbanlarınızı ilimizde, ülkemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında, yardım bekleyen ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Gelin, kurban ibadetimizi ifa ederken mahzun ve mağdur gönüllere bayram coşkusu yaşatalım.” Türkiye Diyanet Vakfı bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri, yurt içi 11,750 lira, yurt dışı ise 4,750 lira olarak belirlenmiştir. Türkiye Diyanet Vakfı’na vekalet yoluyla verilen kurbanlar bayramın ilk 3 günü içerisinde kesilerek SMS/E-posta yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır.
Exit mobile version