HÜKÜMET İVEDİ TEDBİRLERİ GÜNDEMİNE ALMALIDIR - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

19 Haziran 2024 - 17:41

HÜKÜMET İVEDİ TEDBİRLERİ GÜNDEMİNE ALMALIDIR

HÜKÜMET İVEDİ TEDBİRLERİ GÜNDEMİNE ALMALIDIR
Son Güncelleme :

30 Kasım 2022 - 16:21

240 views
Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, 2023 bütçesinin TBMM Genel Kurulu’na geleceği bugünlerde Hükümet’in ivedi tedbirleri gündemine alması gerekiyor dedi.
Seyyanen zam, enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması, refah payı, kamu çalışanları %15’lik vergi dilimine sabitlensin elzem olduğunu belirten Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “2023 yılı için vergi, ceza ve harçlarda yeniden değerleme oranı yüzde 122,9 oldu. Hükümetin, ekonomik gelişmelere uygun(!) şekilde belirlemiş olduğu bu oranın, 2023 yılı için çalışanların aylık ücretlerine de yansıtılmasını istemek kadar makul ve doğal bir talep olabilir mi.
Türkiye Kamu-Sen’in TÜİK verilerine dayanarak yaptığı tespitlere göre, Ekim 2022’de dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 18 bin 69 TL olarak hesaplandı. Bu tablo, kamu çalışanlarının neredeyse tamamının yoksulluk sınırının altında bir ücrete mahkum bırakıldığına işaret etmektedir.
Ekte sunulan ve Kasım ayına ait olan maaş bordroları bu acı gerçeği açık şekilde ortaya koyan örneklerdir. Yaklaşık 4 yıllık Öğretmenimizin maaşı 8 bin 584,56 TL. 1/4 Dereceye gelmiş Okul Müdürümüzün maaşı 10 bin 796,58 TL. En az yirmi yıllık hizmetli çalışanımızın maaşı 8 bin 310,40 TL
Bu durum, kabul edilemez. 2023 Bütçesinin TBMM Genel Kurulu’na geleceği bugünlerde Hükümet ivedi tedbirleri gündemine almalıdır. Kamu çalışanlarının insanca yaşayabileceği bir ücrete kavuşturulması için; Geçmiş kayıpları telafi etmek için seyyanen zam yapılsın. Enflasyon farkı aylık olarak maaşlara yansıtılsın. Enflasyon farkının yanı sıra refah payı verilsin ve tüm kamu çalışanları yüzde 15’lik vergi dilimine sabitlensin.” Diye konuştu

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.