ESNAFLAR BİLGİLENDİRİLDİ - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

24 Eylül 2023 - 01:15

ESNAFLAR BİLGİLENDİRİLDİ

ESNAFLAR BİLGİLENDİRİLDİ
Son Güncelleme :

24 Mayıs 2019 - 12:27

119 views

Amasya Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından bilgilendirme çalışması yapıldı.
Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Dursun Pazar, İl Müdürlüğü personeli ve belediye ölçü ayar memurlarından oluşan ekip tarafından İstasyon Kapalı Pazarında farkındalık çalışması yapılarak esnaflara hatırlatma ve uyarılarda bulunuldu.
Ayrıca hal esnafı ile takoğraf ve taksimetre muayenesi servisleri de konu hakkında bilgilendirildi. Söz konusu etkinliklerde şu açıklamalara yer verildi;
SON GÜN 28 MAYIS 2019
Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubatta yapılan değişiklikle sağlanan muafiyetin 28 Mayısta sona ereceğini hatırlatarak, esnafa “Mağdur olmayın” uyarısında bulunuyoruz. TBMM’den geçen yasa ile kullandığı ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa bir defaya mahsus muafiyet getiriliyor. Düzenleme ayrıca, ölçü aletlerini kullanan esnafa kesilen idari para cezalarındaki orantısızlığı gideriyor. Pazar esnafının kullandığı tartılar ile akaryakıt istasyonlarındaki sayaçlara verilecek cezalarda ayrıma gidilecek.
1 ARALIK ÖNCESİNİ KAPSIYOR
Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM’de görüşülerek kabul edilmişti. 1 Aralık 2018 tarihi öncesini kapsayan değişikliğe göre, idari para cezası ile karşı karşıya olan esnaf, 28 Mayısa kadar başvurması halinde bu cezalardan muaf olacak. Ayrıca, ölçü aletinin türüne, kullanıldığı alana göre adil bir ceza sistemi getirilecek.
ISKARTAYA ÇIKARTIYORDU
“Ölçü aletlerini kullanan esnafımız, sehven veya başka sebeplerle muayene sürelerini geçiriyor ve ceza ile karşı karşıya kalıyordu. Bazen kesilen ceza, ölçü aletinin değerini aştığı için esnaf tartı aletini ıskartaya çıkartmak zorunda kalıyordu. Bu nedenle yapılan düzenleme çok önemli bir konuya çözüm getirmektedir.
CEZASI 2 BİN 600 TL
“Küçük esnafımız yaklaşık 150-200 TL değerindeki tartısını, unuttuğu için veya başka sebeplerle muayene ettirmediğinde bunun cezası 2 bin 600 TL. Bu durumda esnafımız, cezayı ödemek yerine yeni bir tartı aleti alıyordu. Elektrik, su sayacı, taksimetre gibi diğer ölçü aletlerinde de benzer bir tablo bulunmaktadır.
BİR DEFAYA MAHSUS
“TBMM’den geçen düzenleme ile hem kullanım dışı bırakılan ölçü aletlerinin ekonomiye kazandırılması hem de daha önce herhangi bir şekilde muayenesi yapılmamış ölçü aletlerinin kayıt altına alınarak bir defaya mahsus esnafın idari para cezasından muaf tutulması amaçlanmıştır.
ADRES İL MÜDÜRLÜĞÜ
Bu durumda bulunan esnafın muafiyetten yararlanması için 28 Mayısa kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüze veya yetkili muayene servislerine başvuruda bulunarak ölçü aletlerinin muayenesini yaptırması gerekiyor. Belirtilen süre içerisinde başvuruda bulunmayanlar bu düzenlemeden faydalanamayacak.

YORUM YAP

Cevabı iptal etmek için tıklayın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Exit mobile version