Bütçeden hakkımız olanı istiyoruz Okullarda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek, hemen şimdi! - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

8 Aralık 2023 - 00:20

Bütçeden hakkımız olanı istiyoruz Okullarda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek, hemen şimdi!

Bütçeden hakkımız olanı istiyoruz Okullarda bir öğün ücretsiz, sağlıklı yemek, hemen şimdi!
Son Güncelleme :

08 Aralık 2022 - 15:53

254 views

Bu ülkede çocuklar okula aç gidiyor! Bu ülkede aileler çocuklarının beslenme çantasına bir kuru ekmekten başka bir şey koyamaz halde! Bu ülkede öğretmenler derslerde açlıktan bayılan, hastalanan çocuklar olduğunu anlatıyor! Bu ülkede uzmanlar yetersiz beslenme yüzünden milyonlarca çocuğun sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu bilimsel çalışmalarla ortaya seriyor.

Aylardır ülkenin dört bir yanında “Okullarda 1 öğün ücretsiz, sağlıklı yemek her çocuğun hakkıdır” diyerek sokak sokak, okul okul bir kampanya yürütüyoruz. Yüz binlerce imza topladık, eylemler etkinlikler yaptık, kapı kapı dolaştık. Pek çok kadın derneği, veli derneği, emek ve meslek örgütü ile birlikte çalışmalar yürüttük. Okullarda öğrencilere devlet eliyle sağlıklı yemek verilmesi talebi halkın geniş kesimleri tarafından sahiplenildi. Konuyu gündem etmeyen gazete, televizyon kalmadı. Muhalefet milletvekilleri soru önergeleriyle, kanun teklifleriyle talebimizi mecliste gündeme getirdi. Ve bu önergeler AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Soruyoruz; çocukların açlığından daha önemli ne olabilir? Soruyoruz; devlet çocukların sağlığını güvence altına almayacak da ne yapacak?

Pek çok kentte belediyelerin genel meclislerinde gündeme getirildi talebimiz. Gebze’de “Çocuklar aç falan değil, sosyalistlerin uydurması” denilerek önergeleri reddetti AKP’li belediye başkanı. Türkiye Büyük Millet Meclisinde, vergilerimizle oluşturulan bütçenin kime nasıl dağıtılacağının konuşulduğu Plan ve Bütçe Komisyonunda talebimizi dile getiren muhalefet vekillerine “Abartıyorsunuz, aç çocuk yok” diyebildi AKP’li ve MHP’li vekiller. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ve Eğitim Bakanlığının bütçelerine çocuklara 1 öğün sağlıklı yemek sağlanması için verilen ek bütçe önergeleri bir çırpıda reddedildi.

Asgari ücretin açlık sınırının çok altında kaldığı, kiraların fahiş düzeye ulaştığı, en temel tüketim maddelerine, elektriğe, doğalgaza gün aşırı zam geldiği ülkede çocukların sağlığı, gelişimi, eğitime katılımı Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tamamen ailelerin sırtına bırakılmış durumda.

Bir kez daha söylüyoruz. Çocukların gelişiminden, sağlıklarından, sağlıklı beslenmeye ulaşmalarından devlet doğrudan sorumlu. Çocukların eğitimden kopmaması, sağlıkları için okullarda ayrım yapılmadan her çocuğa bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi şart. Ve biliyoruz ki çocuklar için kaynak da var imkan da!

Şu an meclis genel kurulunda bütçe görüşmeleri devam ediyor. 10 Aralık’ta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı bütçesi, 11 Aralık’ta Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi Meclis Genel Kurulunda görüşülecek.

Bizim alın terimizle, vergilerimizle oluşturulan bütçenin zenginleri daha zengin etmek için değil, savaş için, holdingleri kurtarmak için, birilerinin bekasını sağlama almak için değil insanca bir yaşamı, güzel bir geleceği hak eden milyonlarca çocuk için kullanılmasını istiyoruz. Kaynakların ve imkanların en temel haklarımız için kullanılmasını talep ediyoruz!

Hatırlatıyoruz, hiçbir hak, çocukların geleceğini ilgilendiren hiçbir konu seçimlere havale edilemez. Anayasal güvence altında hakların gereğinin yerine getirilmesi seçim vaadi yapılamaz.

Aylardır okullarda bir öğün ücretsiz sağlıklı yemek hakkı için mücadele eden, yüzbinlerce imza toplayan, toplamaya devam eden, bu hakkın gereği yerine getirilene kadar da mücadele etmeye devam edecek olan bizler bir kere daha söylüyoruz.

Milyonlarca çocuğun geleceği için Meclise çağrımızdır, gereğini yapın, okullarda çocuklara ücretsiz ve sağlıklı yemek için bütçe ayırın!

Tüm halka, emek ve demokrasi güçlerine, kadınlara, gençlere de çağrımızdır,

Haklarımızı birlikte kazanacağız, bu talebi hep birlikte yükseltmeye devam edelim,  mücadeleyi büyütelim!

           

CUMHUR KOCA
EMEK PARTİSİ İL BAŞKANI

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.