AVUKATLAR 3 DAKİKALIK ALKIŞLI EYLEM YAPTI - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

30 Mayıs 2024 - 01:15

AVUKATLAR 3 DAKİKALIK ALKIŞLI EYLEM YAPTI

AVUKATLAR 3 DAKİKALIK ALKIŞLI EYLEM YAPTI
Son Güncelleme :

10 Temmuz 2020 - 10:42

177 views

Avukatlık Kanunu’nda ve baroların seçim sisteminde yapılması planlanan değişikliklere karşı Amasya Barosu yönetim kurulu ve avukatları Amasya Adalet Sarayı önünde üç dakikalık alkışlı eylem yaptı.
Amasya Adalet Sarayı önünde açıklama yapan Baro Saymanı Selim Saray; “Kanun teklifi haline getirilen ve görüşmelerine başlanılan çoklu baro, 80 baro başkanımız hatta yazılı, görsel basında açıkladığı üzere birlik başkanı ve yönetimi de karşıdır. Bu Çoklu baro sistemin hiç kimseye faydası yoktur” dedi.
Bu mesele avukatların, sadece baroların sorunu değildir diyen Saray; “Bu sorun devletin devlet olma kriterini aykırı bir uygulamadır. Bu uygulama çıktığında en büyük kaybı avukatlar ve barolar dışında vatandaşlar çekecektir. Bunu niye söylüyoruz devlet yargı mekanizmasını saçı ayak bacağının bir bacağı olarak düşünmüştür. Bizler herhangi bir derecede sivil toplum, sermayesel örgütler değiliz. Bizler Danıştay gibi, Yargıtay gibi, adliyeler gibi, valilikler gibi tekiz. Tek olmamız eski çağlardan beri sistem olarak uygun bulunmuştur. Sebebi yargılayan ve yargılananın yanına tek başına vatandaşı sevk etmemek içindir. Avukatlar üçüncü taraf olaraktan gözlemcidir, bağımsızdır, tarafsızdır. Biz bunun bölünmemesi için mücadele ediyoruz. Vatandaş için mücadele ediyoruz. Bu farkındalığı oluşturmak için 3 dakikalık alkışlı eylem yapıyoruz” diye konuştu.

YORUM YAP

Cevabı iptal etmek için tıklayın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER HABERLER

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla başlatılan vekâletle kurban organizasyonuna, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da destek olan İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, kurban vekâletini Türkiye Diyanet Vakfı Amasya Şubesi’ne bağışladı. Kurban bağışında bulunan İl Müftüsü Durmuş Ayvaz Türkiye Diyanet Vakfı tarafından “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla sürdürülen vekâletle kurban organizasyonu hakkında bilgilendirmede bulundu. İl Müftüsü açıklamalarında şunları belirtti: “ Keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak, bu ibadetin dini hükümler doğrultusunda ve amacına uygun şekilde ifasını sağlamak için “Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde” vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonu düzenlenmektedir. İbadet şuuru ile büyükbaş ve küçükbaş olarak kestiğimiz kurbanlarınızı ilimizde, ülkemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında, yardım bekleyen ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Gelin, kurban ibadetimizi ifa ederken mahzun ve mağdur gönüllere bayram coşkusu yaşatalım.” Türkiye Diyanet Vakfı bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri, yurt içi 11,750 lira, yurt dışı ise 4,750 lira olarak belirlenmiştir. Türkiye Diyanet Vakfı’na vekalet yoluyla verilen kurbanlar bayramın ilk 3 günü içerisinde kesilerek SMS/E-posta yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır.
Exit mobile version