Amasya’da yuva yapan ve nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Telli Turnaların yavruları büyüyor. - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

26 Mayıs 2024 - 08:45

Amasya’da yuva yapan ve nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Telli Turnaların yavruları büyüyor.

Amasya’da yuva yapan ve nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Telli Turnaların yavruları büyüyor.
Son Güncelleme :

01 Haziran 2023 - 11:24

632 views
Amasya’da yuva yapan ve nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Telli Turnaların yavruları büyüyor.
Nesli Tükenmekte olan ve gün geçtikçe doğadaki sayıları azalan telli turnalar için sevindirici haber Amasya’dan geldi. Bir süre önce Amasya’da yuva yapan telli turna ailesinin yavruları Amasya’da sağlıklı bir şekilde büyüyor.
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü’nce yürütülen “Turna Eylem Planı ve İzleme Çalışmaları” doğrultusunda; DKMP 11. Bölge Müdürlüğü illerinde 2023 yılı izleme çalışmaları kapsamında Amasya’da, Telli turna kuşunun, önceki yıllarda üreme kaydı olan, geçtiğimiz yıllarda ve izleme esnasında yeni yuva yaptığı belirlenen yerlerde izleme çalışması Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü ve teknik elemanlarının katılımı ile yapılmış olup, yavru büyütme döneminde olan Telli turnalar, yavrular ve önceki yılın yavrusu izlendi.
Yapılan izlemeler neticesinde yavruların büyüdüğü gözlendi.

YORUM YAP

Cevabı iptal etmek için tıklayın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER HABERLER

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla başlatılan vekâletle kurban organizasyonuna, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da destek olan İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, kurban vekâletini Türkiye Diyanet Vakfı Amasya Şubesi’ne bağışladı. Kurban bağışında bulunan İl Müftüsü Durmuş Ayvaz Türkiye Diyanet Vakfı tarafından “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla sürdürülen vekâletle kurban organizasyonu hakkında bilgilendirmede bulundu. İl Müftüsü açıklamalarında şunları belirtti: “ Keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak, bu ibadetin dini hükümler doğrultusunda ve amacına uygun şekilde ifasını sağlamak için “Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde” vekâlet yoluyla kurban kesim organizasyonu düzenlenmektedir. İbadet şuuru ile büyükbaş ve küçükbaş olarak kestiğimiz kurbanlarınızı ilimizde, ülkemizde ve dünyanın farklı coğrafyalarında, yardım bekleyen ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Gelin, kurban ibadetimizi ifa ederken mahzun ve mağdur gönüllere bayram coşkusu yaşatalım.” Türkiye Diyanet Vakfı bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedelleri, yurt içi 11,750 lira, yurt dışı ise 4,750 lira olarak belirlenmiştir. Türkiye Diyanet Vakfı’na vekalet yoluyla verilen kurbanlar bayramın ilk 3 günü içerisinde kesilerek SMS/E-posta yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır.
Exit mobile version