Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın Ahilik Haftası Mesajı - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

22 Mart 2023 - 08:32

Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın Ahilik Haftası Mesajı

Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın Ahilik Haftası Mesajı
Son Güncelleme :

13 Eylül 2021 - 13:25

190 views
Ahilik, Anadolu’da varlığını yüzyıllardır sürdüren din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin herkese eşit muameleyi öngören, Milletimizin köklü geleneklerinden biridir.
Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanında yardımsever olmayı, haksız kazançtan uzak durmayı, yoksula sahip çıkmayı, başkasının hakkına saygı göstermeyi öğütlemesi bakımından da bir manevi terbiye ocağıdır. Güzel ahlakın sanatla bütünleştiği Ahilik; sadece Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir kültür ve anlayıştır. Türk toplumu, bugün pek çok toplumun yokluğunu hissettiği bu değerleri yüzyıllar boyunca yaşatmıştır.
Asırlardır barış, kardeşlik ve hoşgörünün merkezi olan İlimizde de ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkârlarımız ile, Ahi Evran’ın temellerini attığı mesleki dayanışma ve ahlaki değerlerin daima yaşatılması, sanat ve ticarette iş ahlakını yerleştirmek, onun geleneğini en iyi şekilde yaşatmak için elbirliğiyle çalışmalıyız.
Bu düşüncelerle köklü geçmişimizden gelen bu mirasın korunmasını temenni ederken, tüm esnaf ve sanatkârlarımızın “Ahilik Haftasını” kutluyor, bereketli kazançlar diliyorum.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.