'OKULLARDA GIDA GÜVENİLİRLİĞİ VE GIDA İSRAFINI ÖNLEME' EĞİTİMİ - Amasya GazetesiAmasya Gazetesi

18 Ağustos 2022 - 08:48

‘OKULLARDA GIDA GÜVENİLİRLİĞİ VE GIDA İSRAFINI ÖNLEME’ EĞİTİMİ

Son Güncelleme :

03 Nisan 2019 - 16:10

73 views

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli, öğrencilerimizde ‘gıda güvenilirliği’ ve ‘gıda israfını önleme’ konularında farkındalık oluşturmak için okullarımızda eğitimler vermektedir.

Üretimden tüketime doğal kaynakların ve insan sağlığının korunması için gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Okullarda Gıda Güvenilirliği ve Gıda İsrafını Önleme” konulu eğitimler verilmeye devam edilmektedir. Bu kapsamda Mehmet Varinli İlkokulu’nda eğitim verilmiştir.

85 öğrencinin katılımı ile gerçekleşen eğitim toplantısında, gıdanın bilinçli tüketilmesi, sağlıklı beslenme, kişisel temizlik, el yıkama şekli, tüketilen ürünlerin etiket bilgileri ve Alo 174 Gıda Hattı ile ilgili bilgilerin yanında öğrencilere evde ve okulda düzenli öğünlerle beslenme alışkanlığı kazandırılması ve besin çeşitliliğine önem verilmesi, “fast food” türü denilen bol yağlı, tuzlu, katkı maddeli, karbonhidratlı besinlerden çocukların uzak durmaları gerektiği, gazlı içeceklerden kaçınılması gibi konuların üzerinde durulmuştur.

Gıda israfının önemi, israfın Türkiye ve dünyadaki boyutu, israftan kaçınmak için neler yapılabileceği konularında da bilgi verilmiştir.

YORUM YAP

Cevabı iptal etmek için tıklayın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Exit mobile version